Rynek dokumentów kolekcjonerskich w 2025 roku jest niesamowicie dynamiczny. Nie ma się co dziwić - to interesujące i nietypowe gadżety, które potrafią zaskoczyć szczegółowością wykonania i zgodnością do oryginałów. Jednak, jak w dowolnej branży, występują producenci którzy próbują sprzedawać marne podróbki za wygórowane ceny. Jak wobec tego rozpoznać naprawdę dobrej jakości dokument kolekcjonerski?
Poliwęglan to specjalny sprytny plastik, który jest niesamowicie trwały. Jest to konkretnie ten materiał który brzmi „metalowo" kiedy rzuci się dokumenciki na blat stołu. Szybki test polega na rzuceniu dokumentu na twardą powierzchnię - poliwęglan wydaje charakterystyczny, metalowy dźwięk.
Wszystkie dane personalne na najwyższej jakości dokumentach kolekcjonerskich powinny być nanoszone za pomocą grawerowania laserowego, a nie standardowego druku. Odmienność w cenie jest spora, więc nic zadziwiającego, że odmienność w cenie też jest spora.
dowód kolekcjonerski
Jak przesuniesz palcem po wierzchu dokumentu - jeśli wyczuwasz drobniutkie nierówności w miejscach gdzie są dane, to zapewne mamy do czynienia z grawerowaniem laserowym. Dane na dokumencie nie są drukowane jakąś drukarką na górze, tylko grawerowane "w wnętrzu" materiału. Prawdziwe dokumenty identyfikacyjne zawierają elementy zauważalne tylko w oświetleniu ultrafioletowym. Najlepszej jakości dokumenty kolekcjonerskie mają nadruk UV wykonany z starannością o szczegóły, z zachowaniem odpowiednich kolorów i wzorów identycznych z oryginałem.
W funkcji od rodzaju dokumentu potrafią to być: "Tarka" na miniaturze zdjęcia, Znaki Braille'a, Tłoczone imiona i nazwiska, Relief na elementach graficznych. Solidny dowód kolekcjonerski powinien posiadać: Elementy tłoczone (np. tłoczenie na miniaturze zdjęcia). Do najważniejszych zabezpieczeń tego typu zaliczamy: Farba OVI (Optically Variable Ink) - przekształca kolor w zależności od kąta patrzenia. Te zaawansowane zabezpieczenia są charakterystyką charakterystyczną premium dokumentów kolekcjonerskich i trudno je sfałszować przy zastosowaniu kiepskich metod wykonania. Kolory i jakość druku to elementy, na które warto skierować specjalną uwagę. Jak napisano w przeglądzie firm oferujących dokumenty kolekcjonerskie, pewne produkty jawią się na "wypłowiałe" - to znak niepokojący świadczący na niską poziom wykonania.
W naszym prawie jazdy czy dowodzie osobistym wyjątkowym elementem jest okienko posiadające oznaczenie PL lub datę obowiązywania. Jak przechylasz dokument, to napis PL niby się ruszał. Najwyższej jakości dokument kolekcjonerski to nie tylko zbiór osobnych zabezpieczeń, ale ich zgrana całość. Elementy przeważnie świadczą lepiej niż specyfikacja na stronie. Ten element jest szczególnie istotny w przypadku paszportów kolekcjonerskich, które muszą mieć odpowiednią grubość papieru i twardość oprawy.
Dobrzy oferenci zwykle z chęcią zaprezentują Wam te wszystkie detale, bo są zadowoleni ze swojej pracy. Lepiej poczekać 24 godziny dodatkowo, ale otrzymać fotografie ukończonego dokumentu, nim zostanie dostarczony. Przedstawione 10 cech to fundamentalne kryteria, które pomogą Ci odróżnić rzeczywiście premium produkt od słabego podróbki. Warto mieć na uwadze, że dokumenty kolekcjonerskie to interesujące gadżety, a ich poziom bezpośrednio wpływa się na radość z ich kolekcjonowania.